5G Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

5G yakında Türkiye’de olacak. 5G nedir, destekleyen telefonlar, ne zaman gelecek, kullanan ülkeler, hız testi, teknolojisi ve daha fazlası..

5G Nedir?

5G ağları, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda her zamankinden daha hızlı ve daha güvenilir bağlantılar sunan, yeni nesil hızlı mobil internet bağlantısıdır.

En yeni ağ teknolojisini ve en yeni araştırmayı birleştiren 5G, mevcut bağlantılardan çok daha hızlı bağlantılar sunan ve yakında indirme işlemleri için norm olması beklenen yaklaşık 1GB/sn‘lik ortalama indirme hızına erişmesi beklenmektedir.

Ağlar, Nesnelerin İnterneti teknolojisinde büyük bir artışa yardımcı olacak ve daha akıllı ve bağlı bir dünyaya izin verecek şekilde büyük miktarda veri taşımak için gereken altyapıyı sağlayacaktır.

5G ağları görünmeye başlıyor ve 2020 yılına kadar dünyanın her yerinde yayına girmesi bekleniyor; nerede olursanız olun çevrimiçi kalabilen daha hızlı bağlantılar sağlamak için mevcut 3G ve 4G teknolojisiyle birlikte çalışıyor.

5G ne zaman başlayacak?

ABD’de

Verizon, 5G ağını 2019 yılının başında başlatarak dünyanın dört bir yanını şaşırttı ve gelecek nesil ağları sunan ilk küresel marka haline geldi.

Şu anda sadece Şikago‘nun sınırlı bölgelerinde ve birkaç başka yerde bulunmakta ve şu anda yeni 5G şebekesinde kullanılabilecek sadece iki el cihazı var.

Şikago‘da ABD, 4G’nin 300Mbps’lik teorik üst hızından (ortalama hızlar 100Mbps’nin altında olma eğiliminde olmasına rağmen) çok daha hızlı olan 1.4Gbps‘ye kadar hızları elde etmeyi başardı.

Bununla birlikte, yeni olmasından dolayı 5G’nin kapsamı düzensiz ve en yüksek hızı elde etmek için kentin çeşitli 5G direklerinin etrafında hareket etmek zorunda kalıyorsunuz. Yine de sürekli olarak 1Gbps civarında olma eğiliminde.

İngiltere‘deki Londra‘da 5G, testlerde 200Mbps’den 550Mbps’ye kadar değişen hızlarla daha karışık bir şekilde ama hala 4G’den daha hızlı, ancak Chicago’da görülen seviyede değil.

Hangi telefonlarda 5G mevcut?

2019’da bir dizi 5G telefon duyurusu yapılmış, ancak şu anda sadece bir avuç telefon mevcut ve bu telefonlar ülke ve taşıyıcılar tarafından daha da sınırlandırılıyor.

ABD‘de, Motorola‘nın 5G Moto Mod’u, seçkin birkaç Moto Z cihazına yeni nesil bağlantı sağlıyor, ayrıca Samsung Galaxy S10 5G de mevcuttur.

İngiltere’de olanlar için şu anda altı adet 5G telefonu ele geçirebilirsiniz; Samsung Galaxy S10 5G, Oppo Reno 5G, OnePlus 7 Pro 5G, Xiaomi Mi Mix 3 5G, Huawei Mate 20 X 5G ve LG V50 ThinQ 5G cep telefonunda. Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G ön sipariş vermek için mevcut.

Avustralya‘da, yalnızca üç adet 5G akıllı telefon bulunmaktadır ve bunlardan sadece ikisi doğrudan kullanılabilir durumdadır. Oppo Reno 5G ve LG V50 ThinQ 5G, sırasıyla 1.499 AU ve 1.729 AU karşılığında satın alınabiliyor.

5G ne kadar hızlı?

5G hızları yerler, ülkeler, taşıyıcılar ve cihazlar arasında değişecektir, ancak genel olarak beklediğiniz ortalama internet hızı 4G’de sunulanlardan çok daha yüksek olmalıdır.

ABD, İngiltere ve Avustralya’daki ilk 5G ağları test edildiğinde karma bir hız bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. 5G Türkiye 5G Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey için yorumda bulun

    5G Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 5G Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey için ilk yorumu yapabilirsin.