Nedir Bu Framework ?

Framework

FRAMEWORK NEDİR?

Bilgisayar programlamada yazılım iskeleti, yazılım çerçevesi ya da yazılım çatısı (ingilizce: software framework), standart  fonksiyonların hazır olarak sunulduğu ancak programcı tarafından bu fonksiyonlardan arzu edilen kısımların ek kodlarla istenildiği şekilde güncellenebildigi sistemlerdir.

Framework Ne Gibi Kazanç Sağlar?

Frameworkler temel yapıları en çok kullanılan kütüphaneleri ve modülleri barındırır. Hiç bir framework ana yapısında gelişmiş yapıları içermez. Bunun yerine genişletmek yoluyla projenize uydurulur. Örneğin giriş yaparken genel olarak e-posta değişkeni ile giriş yapılır. Siz eğer kullanıcı adın ile giriş yapmak istiyorsanız sadece o fonksiyonu değiştirerek projenizi yazmaya devam edebilirsiniz.
Framework kullanmak size bu bağlamda hız katar. Veri tabanı bağlantıları, güvenlik sorunları veya yetkilendirme gibi en temel bölümleri yazmanıza gerek yoktur. Framework’ün ya içinde vardır yada çok kolay bir şekilde dahil edilebilir. Bu sayede tam olarak bitirilmesi 2 ayı bulacak projeler bazen 2-3 hafta da bitebilmektedir.
Diğer bir kazancı ise belli standartları olduğu için bu standartlarda geliştirilen projeye yeni takım arkadaşları kolaylıkla entegre olabilir. Bu gibi faydalara rağmen kısıtlanmış ve bazı kriterleriniz de sorun yaşıyorsanız framework kullanmayabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. framework Nedir Bu Framework ? için yorumda bulun

    Nedir Bu Framework ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nedir Bu Framework ? için ilk yorumu yapabilirsin.