Spotify mı Apple Music mi: Hangi müzik hizmetini seçmeli?

Spotify veya Apple Music? İkisi de harika müzik servisleri, ancak hayatınızda tek bir servise abonelik için yer var. Hangisinin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olması için ikisini karşılaştırdık.

Apple Music ve Spotify, hayatımızda ki tek müzik hizmeti değil; ancak bunlar sektördeki en büyük iki oyuncudan biri olarak kabul ediliyor. Ve bunlardan birine karar vermeye hazırsanız, son seçiminizi yapmadan önce her birinin sunduğu tüm avantajları bilmek istersiniz. iPhone veya Android sahipleri için en iyisi hangisi? En büyük şarkı arşivine sahip hangisi?

İşte Spotify ve Apple Music karşılaştırmasına genel bir bakış:

 SpotifyApple Music
FiyatAyda 10 ABD Doları veya öğrenciler için ayda 5 ABD DolarıAyda 10 ABD Doları veya öğrenciler için ayda 5 ABD Doları
Aile planıEvet, 6 kişiye kadar (15 $)Evet, 6 kişiye kadar (15 $)
Ücretsiz kullanımEvet, reklam destekliHayır, sadece Beats1 radyo
Ücretsiz Deneme3 ay3 ay
Yayın Kalitesi320kbps’ye kadar Ogg Vorbis veya AAC256kbps AAC
Müzik Kütüphanesi50 milyon şarkı50 milyon şarkı

Kısa kısa başlıklarla kıyaslama yapmak gerekirse;

Fiyat ve abonelik seçenekleri: Fiyatları ve abonelikleri birbiriyle aynı. Fakat Spotify reklamlı de olsa ücretsiz kullanım sunmasına rağmen Apple Music buna sahip değil.
Kazanan: Spotify

Yayın Kalitesi: Yayın kalitesine baktığımız zaman Spotify 320kbps’ye kadar destek sunuyor fakat Apple Music 256kbps ile geride kalıyor. Fakat bu aradaki farkı anlamanız oldukça zor.
Kazanan: Berabere

Kütüphane ve müzik seçimi: Her ikisi de, melodiler için aşağı yukarı aynı kütüphaneye sahip ve 50 milyonu kapsıyor ve zaman zaman belirli albümlere erken erişim sağlıyorlar. Fakat Spotify sadece yerel dosya kullanımını desteklerken Apple Music iCloud Music ile destekliyor.
Kazanan: Apple Music

Arayüz: Her ikisi de hoş ve kullanışlı bir arayüz ile çalışıyor.
Kazanan: Berabere

Nerelerde dinlenebildiği: Hem Apple Music hem de Spotify, iOS ve Android’de kullanılabilir. Her ikisinde de Windows ve Mac için bağımsız masaüstü uygulamaları var, bu nedenle mobil olarak dinlemekle sınırlı değilsiniz. Fakat Spotify’da oynatmayı kontrol etmek için uygulamayı uzaktan kumanda olarak kullanabiliyorsunuz. Spotify ayrıca Xbox ve PlayStation gibi diğer birçok cihazda da mevcuttur.
Kazanan: Spotify

Müzik keşif araçları: Tecrübelerimize göre Spotify’ın dinleme alışkanlıklarımıza dayanan yeni müzik için algoritmik önerileri gerçekten başarılı.
Kazanan: Spotify

Hangisinin sizin için olduğuna yardımcı olalım mı?

Ücretsiz bir hizmet istiyorsanız, Spotify kesinlikle kazanan. Ancak bu hizmet için ödeme yapmak istiyorsanız, kararınız biraz daha karmaşık olabilir.

Apple Music, Apple cihazlarıyla iyi çalışıyor. Örneğin, HomePod’da ses kontrolü istiyorsanız Apple Music sizin tek seçeneğiniz. Diğer taraftan Spotify, oyun konsollarından akıllı hoparlörlere kadar birçok farklı cihaz arasında daha fazla çapraz uyumluluğa sahip.

Zevkinizi gerçekten anlayabilmek için bu hizmetlerin her birini denemeniz zaman alır. Paralı abonelik için, Spotify özel çalma listeleri ve keşif özellikleri aracılığıyla bize çalma listelerini ve önerileri ortaya çıkarmak ve uyarlamak için daha iyi bir iş çıkarmaktadır. Ancak Apple Music, kendi kütüphanenizdeki şarkıları uygulama üzerine aktarabileceğiniz esnekliği sunar.

Kişisel olarak ben Spotify kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. Sizin hangisini tercih ediyorsunuz? Yorumda belirtin.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. film izle dedi ki:

    Hey, thanks for the blog post. Really looking forward to read more. Fantastic. Nissy Trevar Cassandry